Preloader image

23.05.2018

Mity i Fakty kredytowe

Przez lata narosło wiele mitów wokół pośredników kredytowych i usługach.
Mit1: Pośrednik ma inne warunki niż w bankach.
Nieprawda. Bank ma jedną ofertę dla klienta i wszędzie będzie ona taka sama dla danej osoby. Różnice w wyliczeniach zależą jedynie od sprzedawcy i są związane z tym, czy sprzedawca dołoży ubezpieczenie, wyższa prowizję. Banku nie interesuje, kto sprzedaje kredyt – płaci albo swojemu pracownikowi albo pośrednikowi.

Mit 2: Najlepiej wziąć kredyt w swoim banku.
Nieprawda. To, że posiadasz konto w określonym banku, nie oznacza, ze otrzymasz szybciej kredyt.
Mit 3: Warto sprawdzić oferty w wielu bankach.
Nieprawda.. Ze sprawdzaniem w różnych miejscach trzeba bardzo uważać, ponieważ, aby sprawdzić zdolność trzeba odpytać BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a każde odpytanie jest rejestrowane. Jeśli zapytań będzie dużo w krótkim czasie, wtedy spada nam tzw. scoring, który określa naszą zdolność kredytową i możemy sobie zablokować pozyskanie kredytu na jakiś czas.
Mit 4: Najlepsza jest oferta z najniższym oprocentowaniem
Nieprawda. Samo oprocentowanie kredytu niewiele mówi o warunkach kredytu. Ważniejszym parametrem jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Jest to parametr określający faktyczne oprocentowanie kredytu w uwzględnieniem wszystkich opłat związanych z kredytem. Przy każdym kredycie Banki muszą przedstawić RRSO – najczęściej na samym dole małym druczkiem. Jeśli nie ma podanego RRSO, warto dopytać lub zrezygnować.
Fakt 1: Brak spłaty kredytów obniża nasza zdolność kredytową.:
Prawda. Bank przydzielając kredyt chce maksymalnie obniżyć swoje ryzyko, dlatego nie chce udzielać kredytów jeśli ktoś ma problemy z płynnością finansową. Chęć wzięcia kredytu przy problemach ze spłatą bieżących rat jest przez Bank odbierane jako chęć spłaty zaległych kredytów nowym kredytem.
Fakt 2: Nie warto wpadać w pętle kredytową
Prawda. Jeśli mamy problem ze spłatą kredytu, wzięcie kolejnego to przysłowiowy gwóźdź do trumny. Z racji tego, że przy każdym kredycie na kredytobiorcę działa tzw. procent składany, bardzo łatwo jest wpaść w pętlę zadłużenia, z której bardzo trudno się wychodzi. W przypadku trudności w bieżących płatnościach lepszym sposobem jest rozmowa z bankiem, aby wydłużyć okres spłaty, albo poprosić o karencję. Banki często się na to zgadzają, jeśli opóźnienia w płatnościach nie są zbyt duże.
   

WASZE KOMENTARZE

No comments found.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

four × 2 =

Specjalista/Autor

Wojciech Bryczyński

Masz pytania?

Napisz do nas
Skorzystaj z formularza

Słownik pojęć

dsadasdsa