Preloader image

22.01.2018

Jak płacić mniej za raty kredytowe?

Spora część społeczeństwa posiłkuje się kredytami gotówkowymi, aby zaspokoić swoje potrzeby konsumpcyjne. Nie zawsze jesteśmy w stanie z pensji pozwolić sobie na zakup towarów lub usług  i dlatego często sięgamy po produkty bankowe. Wiele osób wnioskuje o kredyt w banku gdzie ma wpływ wynagrodzenia, bo uważają że ich bank na pewno zaproponuje im najlepsze z możliwych warunki. Niestety są w dużym błędzie, jednak o tym napisany został inny artykuł.

Większa część kredytobiorców ulega „chwili” i podpisując umowę kredytową nie wybiega w przyszłość i nie przewiduje całkowitego kosztu kredytu. Cześć klientów zostaje namówionych przez miła Panią lub Pana z banku i ufając w ich dobre intencje zaciąga zobowiązanie. Uleganie namowom bez racjonalnego przeanalizowania umowy i bez przeliczenia finalnego kosztu jest oczywiście wina klienta. Jednak byłoby to wielce niesprawiedliwe, gdybyśmy zrzucili całą winę na biednego klienta, duży udział w tym maja doradcy, którzy za wszelką cenę chcą pozyskać klienta.

 

Wracając do początku…
Bardzo dużo osób biorąc kredyt gotówkowy chce się go jak najszybciej pozbyć, przez co okres kredytowania na jaki zaciągają kredyt jest stosunkowo krótki, 3-4 lata ponieważ żyją w przeświadczeniu, że taki kredyt spłacą szybciej i będzie z głowy.

Problem najczęściej pojawia się, gdy nagle zaczyna psuć nam się samochód, potrzebujemy większego lokum, doszły dodatkowe  i nieprzewidziane wydatki, wtedy rata naszego kredytu zaczyna być dla naszego budżetu sporym obciążeniem. Wtedy pojawa się pytanie – czy mogę zmniejszyć wysokość raty mojego kredytu? Odpowiedź jest prosta: TAK

Pierwszym i najprostszym sposobem jest przeniesienie kredytu do innego banku, mówiąc językiem bankowym – refinansowanie go na korzystniejszych warunkach. Ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie, ale również prowizje i inne opłaty, które w umowie zawarł bank, a o których nie doczytałeś. Dlatego warto rozejrzeć się za takim bankiem, który zaproponuje niższe opłaty lub całkiem z nich zrezygnuje. Tak są takie banki. Opowiem o nich w innym artykule..

 

Drugim sposobem na spłatę dotychczasowego kredytu i dobranie do niego brakującej nam gotówki będzie zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Zazwyczaj rekomenduję swoim klientom, żeby taki kredyt został wzięty na maksymalny lub przynajmniej dłuższy okres czasu, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kredyt gotówkowy sukcesywnie nadpłacać, oszczędzając tym samym na odsetkach. (Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji klienta) Dlatego powtarzam, że warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta finansowego, który to rzetelnie oceni Twoją sytuację i podpowie jakie jest najlepsze wyjście z danej sytuacji.

Kolejny sposób, to dokładne przeanalizowanie zawartej umowy kredytowe, sprawdź czy nie ma tam dodatkowego dobrowolnego ubezpieczenia, z którego możesz zrezygnować. Możesz zwrócić się do swojego banku z prośba o wydłużenie okresu kredytowania. Wygrasz jeśli bank się na to zgodzi, jeśli nie to pozostanie ci spłacać kredyt na dotychczasowych warunkach.

Jeśli jednak Twoja sytuacja finansowa nie pozwala ci na skorzystanie z kolejnego kredytu to rozważ połączenie swojego dochodu z inna osobą, wtedy masz dodatkowa kartę przetargową w negocjacjach z bankiem.

Istnieje również pojęcie restrukturyzacji kredytu, gdzie podczas negocjacji na indywidualnej ścieżce z bankiem, możemy bez konsolidowania obecnego kredytu wydłużyć jego okres spłaty o kilka miesięcy, żeby miesięczne wydatki wynikające z rat nie były aż tak uciążliwe. Jeśli jednak Twoje zobowiązania są zbyt duże, abyś mógł je regularnie spłacać, to pomyśl o kredycie hipotecznym, jest on zaciągany na okres do 30 lat, wtedy być może uda ci się wyjść z finansowego impasu.

Mam nadzieje, że nasz artykuł pomógł Ci w rozwiązaniu twoich problemów. Pamiętaj! Każdy może znaleźć się na twoim miejscu. Nie można się poddawać tylko znaleźć wyjście z sytuacji, zawsze jakieś istnieje.

WASZE KOMENTARZE

ebankowy

mój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

13 − 3 =

Specjalista/Autor

Imię i nazwisko

Jakaś treść

Masz pytania?

Napisz do nas
Skorzystaj z formularza

Słownik pojęć